reklama

Halászlé je kult. Veď som sa aj skultoval.

Ak ryby majú svoje peklo, je ním juhomaďarské mesto Baja. Zjedli sme ich tam za jediný večer asi osem ton. (Maďari zjedli, my sme mali iné priority.) Malých, sladkovodných, nevinných rýb vo viac ako 2000 kotlíkoch. Pridajte si k tomu metráky pečeného bravčového, tisíce lángošov, trdelníkov, koláčov, hektolitre piva, vína a pálenky (Ha-ha-ha! Vedel som, že aj na naše priority príde!), niekoľko pódií s hudbou od výmyslu sveta, viac ako 50 000 ľudí a 36 stupňov v tieni. Takto by vyzeral povrchný opis 13.ročníka medzinárodného Bajai Halfőző Fesztivál, považovaného za neoficiálne a nesúťažné majstrovstvá sveta vo varení halászlé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Halászlé arovnosť pohlaví

Asi všetci vieme,čo je to halászlé. Svetoznáme "hungaricum", nezameniteľnárybárska polievka. Nie rybacia - fish soup, ako sa nás snaží presvedčiť jejbarbarský preklad do angličtiny. Halász je rybár, prevažne muž a nech dámyprepáčia, ale aj varenie pravého kotlíkového halászlé je mužská záležitosť.Jedným z dôvodov môže byť aj to, že kuchár nepotrebuje hodinky. Základný vývarje hotový, keď dopije tretí pohár bieleho striku (fröccs), popridaní mäsa stihne ešte dva. Jednotka času pri varení halászlé je teda pohárstriku a to je časomiera, ktorá by mohla krehké dámy dezorientovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Prečo je práveBaja dejiskom tohoto kulinárskeho besnenia?

Jedno Maďaromnemožno uprieť - úctu k tradičným jedlám. Mali ste vidieť, ako poctivo naddreveným uhlím opekali trdelníky. Volajú ich kürtős kalács. Na svojukuchyňu sú patrične hrdí a majú byť na čo. My zase máme dobrý futbal. (To bol vtip. Ale dobrý, nie? Ide mi.)

A otcovskývzťah majú aj k halászlé. Na brehoch Balatónu do neho dávajú koreňovú zeleninua zahusťujú ho žĺtkom, rozšľahaným v smotane. Na brehoch Tisy (szegedihalászlé) základný vývar pasírujú cez sitko a varia v kotlíkoch, ktoré sa privrchu rozširujú ako kvet tulipánu. No a na brehoch Dunaja, teda aj v Baji, zasevývar nepasírujú, ale zahusťujú pravou kalocsaiskou paprikou, varia v kotlíkoch,ktoré majú širšie dno ako vrch a pridávajú rezance. Dúfam, že mi nikto nedálopatou po rypáku keď poviem, že Baja je Mekkou dunajského halászlé. Na "konkurenčné" festivaly doSzegedu chodieva sto-dvesto účastníkov, zatiaľčo Baja sa už v roku 1999 zapísalado Guinessovej knihy rekordov - na jej námestiach, uliciach a parkoch sa varilohalászlé v 2000 kotlíkoch zároveň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jó napot,Slovák

Po trojdňovej (odštvrtku do soboty) kultúrnej veselici na námestí a blízkom dunajskom ostrove sakonečne v sobotu o 18.hodine rozhoreli ohne pod dvomi tisícmi kotlíkov. Dymováclona na okamih zatiahla oblohu a prepité červenkasté oči nám zaliala slzami (vďačnýmislzami, žehnáám ťa, vítááám ťa...), aby sme potom uvideli svet vradostnejšej perspektíve kaprích hláv v bublavom paprikovo-cibuľovom vývare. Škoda len, že organizátori nemyslelina cudzincov. V informačných stánkoch sme nenašli jediný materiál napísaný vangličtine a ani s hovorenou angličtinou sme dieru do sveta neurobili. Stačilovšak povedať čarovnú vetu - Jó napot, Slovák, a dobromyseľní Maďari náspotľapkávali po pleciach a nechávali nás ochutnávať zo svojich kotlíkov.Nezasvätený pozorovateľ by nepovedal, že naše vlády sú na nože. Všetonasvedčuje tomu, že vládne huncútstva ani na jednej strane neprekračujú hranicepolitiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

V tomtoroku žiadny rekord v účasti nepadol, ale organizátori v hanbe nezostali. Opäťprišlo okolo 2000 tímov najmä zMaďarska, ale aj z Chorvátska, Srbska, Nemecka, Holandska, Islandu, Ruska,Francúzska, Rumunska a - hádate správne - aj zo Slovenska (Nie my. S apoštolomGrntom sme tam len obsmŕdali.).

Kým vpredchádzajúcich ročníkoch v našich dresoch varili aj tímy z obcí na východnoma strednom Slovensku, tentokrát za Slovensko kopali "len" šestnástiBratislavčania. Za poplatok (zhruba 100 korún na hlavu) im organizátoriposkytli dva stoly, vrece dreva a miesto pre kotlík len pár metrov od dunajskejpláže. Jej piesok bol jemný ako múka, ale do kotlíka ho vietor nenavial. Tovieme určite, lebo nás Slováci v návale bezbrehej krajanskej lásky pozvali kustolu. Ako sa na pravé dunajské halászlé patrí, ryby si nalovili v Gabčíkove. A ako sa patrí na krajanov, vínomali dobré a tieklo potokom. Ďalej sa nepamätám, ale chlapi vraveli, že bolodobre. Hlavnémunámestiu dominoval obrovský kotol. Nekonečný dav zvedavcov prechádzal povyvýšenej lavičke, aby nahliadol do jeho útrob. Keďže s angličtinou som veľkéúspechy nezožal, oslovil som báčiho, strážiaceho kotol, stredoslovenskoumaďarčinou:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Énvagyok Slovák. Nem tudom magyarúl. How many... skóľka...liter?"

ImreKosztolányi, starý kuchársky harcovník z Baji, mi trpezlivo vzal z rúkpoznámkový blok a napísal do neho: 3 500 liter.

Uznanlivosom pokýval hlavou a povedal: "Fíha!" dúfajúc, že je to dosťmedzinárodné citoslovce.

"És..."snažil som sa pokračovať, "how many fish? Rýb? Kapor?"

V snahedospieť k porozumeniu som do zošita nakreslil kapra. Podaril sa mi. Vyzeral ako atómová bomba. Až keď som munakreslil oko a úsmev od ucha k uchu, tak sa Imre Kostolányi rozžiaril, opäť mivzal zošit a napísal: 2000 kg. Tak tu som už žiadne fíha hovoriť nemusel. Dvetony rýb v jednom kotli, to nie je polievka, to je rybník.

Obrázok blogu

Keďjeden varí to isté, nemusí to byť to isté

Len dveveci môžu zabrániť festivalu v Baji, aby sa uskutočnil. Úhyn rýb v maďarskýchriekach a jazerách, alebo pokazená paprika. To prvé sa hádam nikdy nestane a todruhé sa hádam nikdy nezopakuje. Raz už mali namále. Na prelome októbra a novembra roku 2004 sa v mletejmaďarskej paprike objavil veľmi nebezpečný jed aflatoxín, ktorý sa normálnenachádza v niektorých juhoamerických hubách. Ak by niektoskonzumoval pol kila kontaminovanej papriky v priebehu jedného týždňa, toxín bymu mohol poškodiť pečeň a vyvolať nádorové ochorenia. Do Maďarska sa dostalkvôli slabej úrode, čo miestnych výrobcov prinútilo doviezť papriku z Brazíliea miešať ju so svojou. Keď toxínprvýkrát potvrdili, na pultoch maďarských obchodov sa nachádzalo viac ako 300ton mletej papriky a ďalšie tony v mäsových výrobkoch.

"Do halászlé patrí len mletápaprika," povedal Gejza Csontos, majiteľ hostincav neďalekej dedine. Potvrdil nám tým starú konzervatívnu zásadu, ktorá už, akosme videli na vlastné oči, dávno neplatí, "Paprikové pasty skúsenýkuchár nepoužije." Spýtali sme sa ho, či by to dokázal rozoznať podľachuti. Potmehúdsky sa zasmial a povedal: "Ja varím halászlé už tridsaťrokov a nikdy som neuvaril dva kotlíky, ktoré by chutili rovnako."

Podobne to je aj so slivovicou. Neviem, čo somtým chcel povedať, len som chcel mať posledné slovo. Veď je to môj článok,boha.

Foto: Ťava 

Ján Babarík

Ján Babarík

Bloger 
  • Počet článkov:  218
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu