Čaplovič z Marsu, Cigáni z východu a placebo z úradu vlády

Autor: Ján Babarík | 8.7.2009 o 10:54 | (upravené 11.12.2009 o 9:43) Karma článku: 17,49 | Prečítané:  4020x

Rómovia, hrdý národ, ktorému zobrali v mnohých štátoch identitu, Rómovia, ktorí nemajú svoj štát a putovali za svojim šťastím vekmi, deti vetra, spevu, radosti. Nie, nechcem vás vytočiť, toto nie je myslené ako provokácia. Tie slová povedal Čaplovič a ja ho len citujem. Čaplovič, dieťa vetra, spevu a radosti, ktorý má na Slovensku riešenie problému Rómov na starosti. Ktorý je presvedčený, že v mnohých oblastiach riešenia situácie Rómov môžme byť vzorom pre ostatné štáty. Ktorý, samozrejme, žije na Marse a o situácii na Zemi má len hmlisté a sprostredkované informácie.

Ja zvysoka kašlem na jeho vládne čísla. Mňa nezaujíma, že z rómskeho jazyka je u nás možné urobiť štátnu skúšku, že je v tomto jazyku možné študovať. Rómovia, ktorí študujú na vysokých školách, predsa nemajú byť spájaní s tzv.rómskym problémom. Už som svoj názor raz napísal a teraz ho zopakujem: Čaplovič nemá zadefinovanú cieľovú skupinu, resp. cieľová skupina je natoľko netvárna a vymletá, že je lepšie ju prehliadať a venovať sa rómskej inteligencii.

Slovensko od 1.júla predsedá integračnému programu Dekáda začleňovania rómskej populácie 2005-2015, ktorého členmi sú stredoeurópske a balkánske štáty. Dobrá myšlienka, ale s klapkami na očiach zbytočná. Keď mimovládny tím DecadeWatch vyhlásil, že Slovensko urobilo od roku 2005 zo všetkých partnerských krajín najmenší pokrok, Čaplovič ostro protestoval a začal sa oháňať podobnými nezmyslami, aké spomínam vyššie - vysoké školy, divadlo...

Jednu vec by som mal hádam zdôrazniť: Kto ste z okolia Bratislavy a návštevy východného a stredného Slovenska sa u vás obmedzujú na pracovný let do Košíc, ani tento článok nečítajte a ak je to možné, nediskutujte. Problém je tak vážny, že kto nemá cigánske osady deň čo deň na očiach, nemôže pochopiť, čo za snehovú guľu to pred sebou tlačíme.

Budem sa venovať internátnym školám pre rómske deti, ktorými sa chce Čaplovič vážne zaoberať. Toto už predsa vo svete bolo. Austrália to skúšala na aboriginates, Kanada na Indiánoch. Výsledkom boli finančné odškodnenia a totálne fiasko. Prečo? Pretože absolventi takýchto etnických škôl neparia nikam. Bieli sa z nich nepotentujú, pre svojich budú cudzí. Pätnásť alebo osemnásťročný  Cigán jednoducho po takejto škole nebude patriť nikam. Nebudú ho mať radi ani jedni, ani druhí. Nebude mať domov, rodinu, strechu nad hlavou, úspory, všetci jeho priatelia budú v rovnako zúfalej situácii ako on. Buď sa vráti do svojej špinavej osady, alebo skončí podobne niekde inde na Slovensku. Pár z nich to zvládne, ale to je príliš málo na chvastavé reči a spokojné chrochtanie jednej plešatej vládnej garnitúry. To, že sa za stámilióny eur na pár rokov dostanú z cigánskeho prostredia  do rómskeho, nie je úspech, nie je riešenie, je to len placebo.

Nesúhlasím ani s dôvodmi odmietnutia internátov, ktoré v dnešnom vydaní Sme prezentoval Vlado Rafael z akejsi mimovládky. Že vraj by nedostatok citových vnemov zo strany blízkej osoby mohol u týchto detí spôsobiť poruchy osobnosti. Akoby ich tie deti v osadách už dávno nemali. Výrazne by to to skomplikovalo medziľudské vzťahy, vraj. Táraniny, Rafael. Si rovnako mimo ako Čaplovič. Snaha vyvolať pocit, že sa Rómom deje krivda, je dnes len medveďou službou týmto zúfalcom. S dieťaťom vraj treba pracovať v jeho prirodzenom rodinom prostredí, tvrdí ďalej tento empatický rojko. Tam, v tých osadách, NIE JE žiadne prirodzené rodiné prostredie. S deťmi, ktoré vyrastajú v prirodzených rodinných prostrediach predsa nemusí vláda pracovať.

Je príliš neskoro byť mäkký. Rómov je tak veľa, zášť voči nim tak silná, všeobecná a pod kožu zažratá, sú tak chudobní, nevzdelaní a požierajú tak veľa našich peňazí, že je príliš neskoro brať ohľady na akési putá s rodinou. Ak by internátne školy mohli pomôcť vytrhnúť rómske deti z tých smetísk, semenísk potkanov, analfabetizmu a príbuzeneckých súloží, ešte by som im na ne aj peniaze poslal. Ale tento projekt, tak ako takmer všetko, čo vláda robí, je len prehodenie bremena na ďalšiu generáciu. Zaizolovať na pár rokov tie sociálne šťeňatá na internátnych školách a potom ich vyhodiť na ulice, to je presne to, čo sa Čaplovičovi vidí ako dobrý nápad.

V súvisiacich článkoch som písal, ako si predstavujem riešenie. Netvrdím, že mám patent na rozum. Ale som určite lepším sedliakom ako je Čaplovič. A ako lepší sedliak mám aj sedliackejší rozum. Ten on nikdy mať nebude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Škandál Kolíková? Niekomu asi preskočilo

Čo hovorí o koalícii kauza ministerky spravodlivosti.


Už ste čítali?