Biele kandidátky

Autor: Ján Babarík | 23.12.2011 o 7:53 | (upravené 23.12.2011 o 14:50) Karma článku: 13,10 | Prečítané:  1738x

Prečo je na kandidátkach politických strán tak málo Rómov, pýtajú sa pobúrene pobúrení ľudia. Kto nám teraz vyrieši rómsky problém? Ak by títo nedostatkoví kandidáti mali prispieť k riešeniu toho, čo je známe ako „rómsky problém," mali by to  byť najmä Slováci a Maďari, lebo tých je medzi Cigánmi viac ako Rómov.

Niekto si stále myslí, že na Slovensku máme problém s Rómami. A že nám ho nejaký distingvovaný Róm z Petržalky v parlamente pomôže riešiť. Dobre som sa zasmial, keď som sa dočítal, že za tzv.rómskeho kandidáta je považovaný aj Alexander Patkoló na kandidátke KDH.  Je to môj dobrý kamarát, poznáme sa už roky a prezradím vám tajomstvo: Alex vie prd makový o cigánskych osadách. Je to slušný a vzdelaný Bratislavčan a rozhodne nekandiduje preto, aby vyplnil tmavé miesto na bielej kandidátke. Je to normálny kádéhák s kádéháckou agendou a cigánske osady pozná len z počutia. A veľmi podobné je to aj s ostatnými tzv.rómskymi kandidátmi. Bude niekto krúžkovať v našej komunite dobre známu Maziniovú preto, že je Rómka? Alebo preto, že - súdiac podľa jej blogu - má čo ponúknuť?

Jediní Rómovia, ktorí by mohli čo-to ozrejmiť v cigánskom probléme, sú tí z osád. (Súdiac podľa posledného zverejneného sčítania ľudu sú tam v menšine. Prevažujú Slováci a Maďari.) Lenže ich kvalifikácia na sedenie sa viac ako k parlamentu pričasto viaže k inému zariadeniu. A keďže nevyhnutnou súčasťou efektívneho riešenie problému je okrem motivácie aj represia, sotva sa niekedy dočkáme politického mesiáša s týmto backroundom. Ale takéto uvažovanie je len stratou času, celé je to pomýlené. Kto má mať v parlamente zastúpenie nie sú Rómovia, ale obyvatelia zo susedstva cigánskych osád. To oni sú obeťami desaťročia neriešeného problému. Mám to z prvej ruky, z tej najprvšej - obyvatelia osád sú síce úbohí, žijú ťažko a z ruky do úst, ale predsa len do istej miery vlastným pričinením. Vďaka svojej povahe, mentalite a sociálnemu intelektu dokážu byť popri tom všetkom šťastní. Púšťajú si hlasnú hudbu, pobehujú, veselia sa a občas si poplačú nad svojim biednym osudom, najmä pred televíznymi kamerami. Kriminalita nie je len následkom ich biedy, ale aj príčinou. V ich susedstve veselá stránka života chýba.

Keď už raz niekto konečne začne tento pálčivý problém efektívne riešiť, obyvatelia cigánskych osád budú prví, kto sa postaví proti. A rómske politické strany s niekoľkými mimovládnymi organizáciami ich budú v spravodlivom odpore zapálene podporovať. Budú to ľudia zo susedstva osád, kto raz urobí prvý krok. Čím skôr začnú, tým empatickejší budú k Cigánom. Čím skôr začnú, tým väčšia šanca bude, že ich prvý krok pôjde správnym smerom. To ich treba dostať do parlamentu.

Ak je pre niečo dobré, aby boli na kandidátkach Rómovia, tak jedine preto, lebo parlament by bol na pohľad pestrejší. Nič iné tá národnosť a priori neznamená.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?