Gorily v hmle, lovci na výslní

Autor: Ján Babarík | 31.1.2012 o 9:52 | (upravené 31.1.2012 o 13:53) Karma článku: 11,44 | Prečítané:  1670x

Nečítal som celú Gorilu. Nemám na to čas a ani sa mi nechce. Neverím, že by som sa tam dozvedel niečo, čo som/sme už dávno nevedel(i). Že Malchárek a Rusko boli slovenskou obdobou českých Vecí verejných, že politické strany krížom-krážom celým spektrom korumpujú a sú korumpované. Pravda, nečakali sme, že až tak (o vážnosti Gorily najviac svedčí to, že sa stále nič nedeje), ale strácať kvôli nej hlavu je príliš bezhlavé.

Gorila nie je nič iné, "len" vážne podozrenie z trestného činu. Koľkokrát sme tu mali (v peňažnom vyjadrení) porovnateľné a nepotrestané trestné činy a nevyhnalo nás to do ulíc. Áno, trestný čin, o ktorom tu hovoríme, je možné považovať za útok na demokraciu. Stále sa však bavíme "len" o trestnom čine jednotlivcov. Nemôžeme ísť proti všetkým politikom, ako keby sme boli 99 percent.

Žiadať hlavu Dzurindu alebo preraziť policajné zátarasy a obhádzať vajíčkami parlament, to nie je riešenie. Je to ako povedať "Cigáni do plynu" a myslieť si, že riešim problém cigánskych osád. Je to celé pomýlené. Čo sa vlastne stalo? Z odpočúvacej dielne SIS vyšiel písomný prepis údajného odpočúvania. Podľa tohto prepisu si finančná skupina kupovala služby vládnúcich aj opozičných politikov. Najhoršie z toho vychádzajú Malchárek a Rusko, priamym účastníkov rozhovorov bol podľa prepisu aj Fico, najviac viny sa hádže na Dzurindu, Mikloša a Chmela, pretože od nich sme účasť v takomto projekte najmenej čakali a nedokážu sa k veci postaviť priamo.

Celý prepis je dielom neznámeho autora z prostredia SIS a jeho dôveryhodnosť neprekračuje dôveryhodnosť SIS. Aj keď už máme za preukázané, že minimálne časť prepisu je pravdivá. V hlase ľudu, ktorý žiada hlavy vinníkov a znevažuje celú politickú scénu (okrem Matoviča a SaS), však chýba tá najprvotnejšia požiadavka: zabezpečiť nestranné, teda mimoslovenské, vyšetrovanie. Zrejme by sa k nemu dala nájsť cesta, keďže je dôvodné podozrenie, že orgány činné v trestnom konaní sú pod súčasným alebo budúcim vplyvom osôb, proti ktorým sa má viesť vyšetrovanie.

Opäť poukážem na to, že nie som právnik a neviem, či je možné vytvoriť nadnárodný vyšetrovací tím v takejto trestnej veci. Ak nie, treba hľadať iné možnosti, ako neosobné rozhadzovanie vajec a banánov, alebo nespliteľné a (možno dokonca aj) nespravodlivé požiadavky.

Nie som proti verejným protestom a zhromaždeniam. Naopak, je to vážny trestný čin, je treba ukázať, že neakceptovateľný. Ale zvolené požiadavky a formy by nemali vytvárať dojem, že protestuje druhá liga.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?