Obrazom čoho sú neonacisti v Nitre?

Autor: Ján Babarík | 28.1.2014 o 12:51 | Karma článku: 16,46 | Prečítané:  3237x

Dnešný komentár Lukáša Filu Proti násiliu, má, podľa mňa, niekoľko hrubých chýb. Pre tých, ktorí nie sú v obraze, stručné zhrnutie: objavilo sa video (linka v článku), na ktorom skupina holohlavých neonacistov zo súkromného kartárskeho klubu brutálne napadla majiteľa susedného baru a jeho hostí. Takéto útoky robili opakovane. Polícia za 16 týždňov nebola schopná ničoho, hoci tváre útočníkov sú na videu jasne viditeľné.

 

A teraz už budem len reagovať na Lukáša Filu, lebo sa mi zdá, že trochu uletel. Píše: ...často sa teraz hovorí o problematickom spolužití Rómov s väčšinovým obyvateľstvom. Tak tu vidíme, čo je jeden „biely" Slovák schopný spraviť druhému. Či rátame objem ukradnutých peňazí, alebo brutalitu, neexistuje zrejme kategória trestnej činnosti, v ktorej by väčšinové obyvateľstvo neviedlo. Treba na to myslieť vždy, keď sa niekto pokúša tvrdiť, že nejaký konkrétny incident ukazuje povahu celého etnika.

Tak tu je niekoľko zásadných omylov, ktoré zbytočne prilievajú olej do ohňa. O problematickom spolužití Rómov s vačšinovým obyvateľstvom sa nehovorí často teraz, ale po stáročia. A je to „hovorenie" do vetra, pretože len kĺže po povrchu. Problematické spolužitie má väčšinová populácia (vrátane slušných Rómov) nie s Rómami, ale s obyvateľmi cigánskych osád a sociálne vylúčených mestských štvrtí. Porovnávanie objemu ukradnutých peňazí je scestné. Keby sme takto porovnávali Luník IX a Arizonu, vyšlo by nám, že Luník je bezpečnejším miestom pre život, lebo sa tam nakradne menší objem peňazí. Keby si Lukáš Fila spočítal množstvo krádeží v pomere k počtu obyvateľov v osadách a zvyšku Slovenska, možno by videl veci inak.

 

Čo je jeden „biely" Slovák schopný spraviť druhému.

Nuž, je to to isté, čo je schopný spraviť Róm Rómovi, černoch Eskimákovi, Indián tuleňovi. Je schopný ho zbiť. Nebagatelizujem, len odmietam, čo Fila naznačuje. To, že bieli skinheadi zbili bielych študentov neznamená, že Rómovia sú dobrí en bloc, alebo že nevôľa voči tomuto etniku je z princípu neopodstatnená. Takéto závery sú medveďou službou slušným Rómom.

Keď som pred takmer 30 rokmi študoval v Banskej Štiavnici, dialo sa tam toto isté. Tu mlátili Štiavničania lesákov, tam lesáci Štiavničanov, za tým rohom napadli depešáci metalistov a za tamtým metalisti depešákov. A niekde sa chlapci pobili len tak, pre radosť z hormónov. Dnes tí chlapi majú rodiny a čudujú sa, kde sa to násilie v dnešnej mládeži berie. Tie bitky vyzerali rovnako, ako tá na videu. Nechcem tým nič obhajovať, len netreba za každým násilím vidieť narastajúci extrémizmus. Dokonca aj toho rasizmu a šovinizmu bolo vtedy viac, len neboli sociálne siete a slobodné médiá, aby sa to mohlo zviditeľniť (V Stropkove  som raz dostal po pysku, lebo som povedal, že som z Rimavskej Soboty.)

V každej generácii, v každej dobe, je skupina mladých chlapov, ktorí si vo veku 15 - 30 rokov (plus mínus) nedokážu zvládnuť hormóny a chcú sa biť. Vždy to tak bolo, vždy to tak bude a vždy si niekoho nájdu, koho dobitie si dokážu medzi sebou ospravedlniť. Úlohou funkčného štátu a jeho represívnych zložiek je previesť ich týmto obdobím života tak, aby svojmu okoliu napáchali čo najmenej škôd. Jediné, na čo objektívne poukazuje tento prípad z Nitry, je totálne zlyhanie štátu, resp. polície. Stačil by jeden Kaliňákov telefonát a ten ich kartársky klub by "ľahol popolom". Stačil by čo len štandardný záujem polície a tí náckovia by už sedeli za mrežami a veľmi by premýšľali, či im to stálo za to.  Tu má klinec hlavičku, nie v Rómoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Hovorme ešte o vražde, nie o Ficovej mediálnej tyranii

Prečo Fico a Danko opisujú novinárov ako agresívnu brigádu.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Ruské ženy nechcú mať deti

Rusko vymiera, nespamätalo sa z boľševizmu a vojny.

DOMOV

Kočnerovi nevyšiel ani druhý pokus dostať sa na slobodu

Najvyšší súd zamietol jeho sťažnosť.


Už ste čítali?