Vážený pán Ježiš (otvorený list)

Autor: Ján Babarík | 27.12.2016 o 23:14 | (upravené 29.12.2016 o 19:21) Karma článku: 11,33 | Prečítané:  3743x

V zdraví sme oslávili 2016.narodeniny Ježiša, je načase naliať mu čistého vína. Veď už je na to dosť veľký. Priam starý.

Vážený pán Ježiš, milý Ježiško. Ambíciou tohto textu nie je uraziť ťa, keďže autor v tvoje zmŕtvychvstanie neverí. Musím však jedným dychom povedať, že si dobrý patrón. Lepšieho sme si nemohli priať. Do ničoho sa nám nemiešaš, môžeme si tu do ľubovôle zbíjať, devastovať, slopať, drogovať, ubližovať. A rovnako aj čestne žiť, pomáhať si, obetovať sa, milovať a chrániť. Každý sa sám rozhodne, ktorou cestou sa vydá. A keď mu sviečka dohorí, viera v teba nemá nič spoločné s tým, či bol dobrým človekom a či za ním budú dobrí ľudia plakať. Vybrať si svoju cestu a ísť po nej je len v moci človeka.

Vážený Ježiš, píšem to tu teraz preto, lebo ma už nebaví tváriť sa previnilo len preto, lebo nechodím na polnočné omše, nemám pokrstené deti a biblické príbehy im kladiem na rovnakú úroveň ako iné rozprávky. A čoraz viac ma iritujú ľudia – a nie je ich málo – ktorí svoju fatalistickú vieru v boží pôvod popraveného chlapa povyšujú na cnosť. Ty vari nevieš, koľko parchantov a mega zmrdov sa oháňa/lo krížom? Čo keby si sa zastavil na Slovensku (cestou zo Sýrie, kde nepochybne potláčaš zlo – alebo na to zase kašleš?) a pozrel sa, kto všetko tu v teba verí? Nebolo by načase tvojim veriacim povedať, že viera v teba a v Boha nie je cnosťou, nemá nič spoločné s charakterom, nerobí človeka dobrým, dokonca ani nie lepším? Povedz im, prosím, že to, čo ich robí dobrými ľuďmi, je slušnosť, čestnosť, spravodlivosť. Výchova, vzdelanie, spoločnosť. Polícia, súdy, politika. Povedz im, že spoveď zlý skutok nevymaže, len urobí miesto pre ďalší. Vysvetli im, že ak niekomu ublížia, musia prosiť o odpustenie jeho, nie teba.

Vieš o tom, že na Slovensku by sa sotva mohol stať prezidentom alebo premiérom  človek, ktorý by ťa verejne poprel? Až tam sme sa dopracovali v 21.storočí. Nestačí byť slušný, čestný, kompetentný. Človek sa musí verejne hlásiť k rozprávkam, ak chce, aby ho Slovač nasledovala. Viera v Boha musí patriť k výbave štátnika, také sú pravidlá marketingu. Hocijaký dobytok sa necháva nakrúcať na svätých omšiach, aby stúpol v očiach pospolitého ľudu. Pretože ty, samozrejme, nevidíš do hláv a sŕdc ľudí, ktorí sa ukazujú v kostoloch. Nevidíš, lebo nie si. Ak by si bol, takého Fica by si bičom hnal z polnočnej omše. Gašparovičovi by si nohy zlámal na Kováčovom pohrebe. Ale nie, ty dovolíš, aby všetci veriaci takýchto zlých ľudí v kostoloch videli, lebo taký je marketing politiky. Také sú možnosti viery v povesť. A taká je tvoja bezmoc. Ktokoľvek môže v teba veriť, ktokoľvek môže neveriť. A ktokoľvek môže klamať, že verí.

Mojim deťom nosíš darčeky. Ony tomu veria. Poznajú tvoj príbeh, poznajú betlehemský pôrod. Píšu ti listy. Kvôli nim chcem, aby si prežil. Len už konečne povedz dospelým, ktorí v teba veria, že viera nie je charakterová vlastnosť, rovnako aj neviera. Že nepokrstené dieťa môže byť rovnako šťastné a vyvolené, ako pokrstené. Že veriaci parchant je rovnaký, ako neveriaci parchant a veriaci dobrák nie je o nič lepší, ako dobrák neveriaci.  Priznaj im, že ty nie si cesta, len sem-tam môžeš poslúžiť ako zvodidlo.

Dovetok 28.12.o 19.07: Zrejme som kde-tu použil nešťastné formulácie, ktoré odviedli diskusiu iným smerom. Mojím cieľom nebolo rozprávať sa o racionalite viery, ani o existencii Boha. Len som premýšľal o vzťahu viery  k charakteru človeka. Má viera v Boha, resp. jej popieranie, vplyv na charakter človeka?  Má sa prihliadať na vieru pri hodnotení človeka? Keď sú dvaja úplne rovnakí ľudia a jediným rozdielom medzi nimi je, že jeden v Boha verí, druhý ho popiera, je medzi nimi stále znamienko rovnosti? Toto sú otázky, na ktoré som hľadal odpovede.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Keď Heger neprehovorí teraz, už môže mlčať

Bolo to prvé odvolávanie člena vlády, pri ktorom o stanovisku kabinetu neinformoval prítomný premiér.


Už ste čítali?